Świętochłowice – Jarocin

Przed kilkoma dniami pojawiła się w mediach informacja o kolejnym samorządzie, którego sytuacja finansowa grozi podobnymi konsekwencjami, jak w przypadku gminy Ostrowice, czyli bankructwem.

Tym razem widmo niewypłacalności dotyka miasto na prawach powiatu – Świętochłowice Ślaskie, które liczy około 50500 mieszkańców. Jego budżet to około 245 mln, a dług na koniec 2018 roku to ponad 100 mln. Prawdopodobnie kolejne miliony w formie długu ukrytego zostały wygenerowane w spółkach komunalnych, a oficjalne dokumenty finansowe miasta ich wielkości nie ujawniają.

Sytuacja w jakiej znalazły się Świętochłowice powinny skłonić każdego z nas do chwili refleksji nad stanem finansów rodzimej jednostki samorządowej.

Gminę Jarocin zamieszkuje około 45,5 tys. osób – 5 tys. mniej niż Świętochłowice. W 2019 roku Jarocin planuje wydać na swą działalność około 207,5 mln. Natomiast zaplanowany dług samorządu na koniec tego roku, to niebagatelna kwota ponad 92.5 mln.

W Jarocinie, podobnie jak w Świętochłowicach nie może ujść naszej uwadze zakamuflowany tzw. dług ukryty spółek komunalnych. W tym wypadku do rachunku musimy dodać sporo ponad 150 mln.

Czy w twojej ocenie porównanie powyższych parametrów Świętochłowic i Jarocina powinno pozwolić nam na spokojne spoglądanie w przyszłość naszego samorządu, czy może powinna zaświecić się nam wszystkim kontrolka sygnalizująca zbliżające się bardzo niebezpieczne zjawisko finansowych tarapatów?